Серед зелені Полтави, на високому пагорбі берега р. Ворскла, важко не помітити шпиль дерев’яної вежі, що стоїть тут протягом декількох століть. Колись це була частина фортеці, величезного комплексу оборонних та фортифікаційних споруд, що були збудовані навколо Полтави.
Подільську вежу заснував у 1608 р. коронний гетьман Станіслав Жолкевський На той час фортеця входила до складу оборонних споруд, що були оточені ровами, валами та високим частоколом.
До початку XVIII ст. створена фортеця перетворилась на міцну та розвинену систему укріплень, хоч ще не досягла рівню європейської фортифікації. Це не завадило їй гідно протистояти облозі шведською армією, що дозволило Петру І виграти Полтавську битву та остаточно поставити крапку в протистоянні із шведами.
З початку другої половини XVIII ст. фортеця починає поступово занепадати. Через розширення міста, прокладення бульварів у 1817 р., за розпорядженням Полтавського губернатора, були повністю засипані рови та розкопані вали. До наших часів дійшов лише фрагмент у вигляді вежі, що нагадує про важливі історичні події XVIII ст.
Цікаві факти:
- У 1640-х роках фортецю розширили майже вдвічі, щоб охопити територію, де знаходилось джерело з водою. Таким чином її загальна площа стала складати більш ніж 36 га.
- Сучасний вигляд вежі не аутентичний тому, що був побудований у XVII ст., оскільки не зберіглось жодних малюнків чи креслень оборонної споруди того часу.
- Відновлення фортеці не ведеться через нерентабельність проведення археологічних розкопок, відсутність необхідних коштів.