Один із сучасних та популярних пам’ятників Полтави — пам’ятник галушці, що встановлено на Соборній площі Іванової гори у 2006 р. Це сучасний символ Полтави, який означає її добробут та щедрість. Вигляд монументу обрано не випадково, адже саме українські галушки часто згадує у свої творах М. В. Гоголь.
Пам’ятник галушці являє собою велетенську миску, на які лежить 12 бетонних галушок. Поруч, на величезній частині дерев’яного столу, що огорнуто українським рушником, лежить велетенська глибока ложка. Поява пам’ятника в місті Полтава стала приводом для появи ще однієї традиції міста – проведення Свята галушки, яке супроводжується театралізованими виставами за мотивами Гоголя та Котляревського, продаж галушок з різноманітними начинками, танцями, конкурсами та піснями.
Цікаві факти:
- Спочатку пам’ятник встановили поблизу Свято-Успенського кафедрального собору, проте через чисельні скарги полтавської інтелігенції та священнослужителів, улітку 2007 р. його перенесли за 200 м, на протилежну сторону площі.
- Ініціатором встановлення пам’ятника став депутат ВР — Анатолій Кукоба, проте ідея його створення належить місцевим художникам.
- Автор монументу — скульптор Микола Цись та народний художник України — Анатолій Чорнощоков.
- Пам’ятник — обов’язкова локація молодят, що поспішають першими торкнутись ложки монументу. Існує думка, що хто першим торкнеться ложки, той буде головним у сім’ї.