Михайлівський Золотоверхий собор

вулиця Трьохсвятительська 8, Київ, Київська область

Михайлівський Золотоверхий собор — основна історична пам’ятка Києва, найпопулярніше туристичне місце та головна святиня УПЦ. Вперше назва Михайлівського Золотоверхого собору буда зафіксована у літописах у 1108 р., де вказується, що князь Святополк-Михаїл заклав храм на честь святого Архистратига Михаїла. З тих пір він став головною київської святинею. При будівництві храму била використана техніка «мішаної кладки», оскільки одночасно вирисували цеглу-плінфу та каміння. Його інтер’єри буди оздоблені дорогими матеріалами із використанням  мармуру. Стіни прикрашали дорогі мозаїки та ікони.

Михайлівський Золотоверхий собор

ХІІІ-ХІV ст. стали руйнівними для собору через напади монголо-татар. Лише з XVII-XVIII ст. він почав відновлюватись, доповнюватись новими цінностями, що були надані українськими гетьманами. Так, у 1718 р., за власні кошти Богдана Хмельницького було придбано позолоту для відновлення куполів. Іван Мазепа для зберігання мощей святої мучениці Варвари подарував срібний ящик, а гетьман Павло Скоропадський замінив іконостас.    

Під час правління більшовицької влади собор було розграбовано, а у 1937 р. його підірвали через те, що, на думку влади, він не мав ніякої цінності. Лише після здобуття Україною незалежності собор було відновлено, а його мозаїки повернені з Росії.

Цікаві факти:

  • Назва собору походить від обробки куполів справжнім золотом, яку вперше використали у церковному зодчестві.
  • Витончені яскраві мозаїки собору свідчать проте, що на момент оздоблення храму на Київській Русі вже існувала власна художня школа.
  • За часи другої світової війни частина фресок храму була вивезена до Німеччини, а звідти потрапила до Ермітажу Санкт-Петербургу, які лише у 2004 р. повернули до України.

Михайлівський Золотоверхий собор на карті

Інші місця з категорії "Архітектурні пам'ятники" в місті Київ

Популярні локації поблизу

Андріївський узвіз

Андріївський узвіз

Андріївський узвіз — одна із популярних вулиць Києва. Саме цією вулицею частенько прогулюються кияни.
Дендропарк «Олександрія»

Дендропарк «Олександрія»

Олександрійський парк було створено у 1793 р. Його названо на честь дружини гетьмана Франциска-Ксаверія Браницького — Олександри.
Парк ім. Т. Г. Шевченка

Парк ім. Т. Г. Шевченка

Парк імені Т. Г. Шевченка у Броварах — чудове місце для прогулянок та історична пам’ятка міста.
Пейзажна алея

Пейзажна алея

Один із найяскравіших алей Києва — Пейзажна алея, яка здатна здивувати кожного відвідувача своїм неординарним оформленням.
Володимирський пішохідний міст

Володимирський пішохідний міст

Одне з популярних місць, де відкривається чудовий краєвид на Київ — Володимирський пішохідний міст...
Володимирська гірка

Володимирська гірка

Володимирська гірка — місце натхнення багатьох відомих письменників і поетів.

Міста, які мають місця з категорії "Архітектурні пам'ятники" в регіоні

Відгуки (0)

Ще жодний користувач не залишив жодного відгука. Бажаеш залишити перший відгук?
Додати відгук

Будь завжди в курсі

Підпишіться на розсилку, щоб бути в курсі останніх новин, туристичних локацій, цікавих маршрутів та регіонів від Travel Guide.