Михайлівський Золотоверхий собор

вулиця Трьохсвятительська 8, Київ, Київська область

Михайлівський Золотоверхий собор — основна історична пам’ятка Києва, найпопулярніше туристичне місце та головна святиня УПЦ. Вперше назва Михайлівського Золотоверхого собору буда зафіксована у літописах у 1108 р., де вказується, що князь Святополк-Михаїл заклав храм на честь святого Архистратига Михаїла. З тих пір він став головною київської святинею. При будівництві храму била використана техніка «мішаної кладки», оскільки одночасно вирисували цеглу-плінфу та каміння. Його інтер’єри буди оздоблені дорогими матеріалами із використанням  мармуру. Стіни прикрашали дорогі мозаїки та ікони.

Михайлівський Золотоверхий собор

ХІІІ-ХІV ст. стали руйнівними для собору через напади монголо-татар. Лише з XVII-XVIII ст. він почав відновлюватись, доповнюватись новими цінностями, що були надані українськими гетьманами. Так, у 1718 р., за власні кошти Богдана Хмельницького було придбано позолоту для відновлення куполів. Іван Мазепа для зберігання мощей святої мучениці Варвари подарував срібний ящик, а гетьман Павло Скоропадський замінив іконостас.    

Під час правління більшовицької влади собор було розграбовано, а у 1937 р. його підірвали через те, що, на думку влади, він не мав ніякої цінності. Лише після здобуття Україною незалежності собор було відновлено, а його мозаїки повернені з Росії.

Цікаві факти:

  • Назва собору походить від обробки куполів справжнім золотом, яку вперше використали у церковному зодчестві.
  • Витончені яскраві мозаїки собору свідчать проте, що на момент оздоблення храму на Київській Русі вже існувала власна художня школа.
  • За часи другої світової війни частина фресок храму була вивезена до Німеччини, а звідти потрапила до Ермітажу Санкт-Петербургу, які лише у 2004 р. повернули до України.

Михайлівський Золотоверхий собор на карті України

Інші місця з категорії "Архітектурні пам'ятки" в місті Київ

Побачити більше >>

Популярні локації поблизу

Андріївський узвіз

Андріївський узвіз

Андріївський узвіз — одна із популярних вулиць Києва. Саме цією вулицею частенько прогулюються кияни.
Дендропарк «Олександрія»

Дендропарк «Олександрія»

Олександрійський парк було створено у 1793 р. Його названо на честь дружини гетьмана Франциска-Ксаверія Браницького — Олександри.
Хрещатик

Хрещатик

Хрещатик — одна з головних вулиць Києва, на місці якої ще кілька сотень років тому знаходились густі ліси, а неподалік князь Володимир Великий хрестив свою родину.
Майдан Незалежності

Майдан Незалежності

Майдан Незалежності — головна площа Києва, його історичний центр, де відбувались найголовніші події української історії
Водно-інформаційний центр(Музей води)

Водно-інформаційний центр(Музей води)

Водно-інформаційний центр (Музей води) - один з найпопулярніших музеїв Києва. Музей є старовинною водонапірною баштою з ліфтом, яка опускає вас під землю...
Зелений лабіринт

Зелений лабіринт

Незвична арт-локація займає понад 1000 метрів квадратних та налічує 5650 кущів бирючини

Відгуки (0)

Ще жодний користувач не залишив жодного відгука. Бажаеш залишити перший відгук?
Додати відгук

Будь завжди в курсі

Підпишіться на розсилку, щоб бути в курсі останніх новин, туристичних локацій, цікавих маршрутів та регіонів від Travel Guide.