Міська лікарня — унікальна пам’ятка архітектури Новомиргороду, яка була побудована у 1913 р. Архітектором будівлі був киянин Яков Паученко. Він не лише спроектував лікарню, але й контролював кожен будівельний процес. Для виконання складних декоративних деталей фасаду спеціально виготовляли цеглу певної форми за індивідуальним замовленням.
Фото з сайту uk.wikipedia.org
Цоколь лікарні виготовлено з бетонних блоків. Стіни зведено з цегли, що замовлялась на місцевому цегляному заводі. Архітектор особисто відбирав цеглу, залишаючи більш якісну для оздоблення зовнішніх стін.
Міська лікарня була однією з найсучасніших будівель міста. Вона мала власне централізоване опалення та електростанцію. Сюди було запрошено одного з найкращих київських лікарів, Кміту, якому запропонували на новому місцю зарплатню втричі більшу, ніж на колишній посаді в Університеті Святого Володимира.
До початку 2000-х років лікарня була діючою. Проте занедбаність приміщень, відсутність фінансувань — призвели до того, що приміщення нині пустує та постійно занепадає.
Цікаві факти:
- Кошти на будівництво лікарні надала вдова купця — Ганна Дмитрян, яка у 1910 р. отримала від батька велику спадщину й вирішила її частину віддати на благочинство.
- Лікарня була побудована у стилі історизм — підстиль неоросійського стилю (псевдоросійського) в архітектурі.
- Тривалий час лікарня фінансувалась за рахунок коштів Ганни Дмитрян, яка виділила на той час 300 тис. карбванців.