Златопільська гімназія

вулиця Миколи Зерова 20, Новомиргород, Кіровоградська область

Златопольська гімназія в Новомиргороді була заснована у 1836 р. та є пам'яткой архітектури. Це було перше чотирикласове  училище, яке відкрили за ініціативою поміщиків — братів Лопохуніних. Спочатку це була їх резиденція, яку вони віддали під потреби освітньої установи. Популярність учбового закладу постійно зростала, щорічно збільшувалась кількість учнів у класах. Це стало приводом для побудови окремого приміщення — чоловічої гімназії, яку звели на кошти Лазаря Бродського та його сина Ізраїля Бродського.

Златопільська гімназія

Фото з сайту goldvoice.club

В 1920 р. гімназія була закрита. Проте вже в 1925 р. тут працювала школа ім. І. Франко. Під час Другої світової війни приміщення закладу було перероблено під в’язниці, де утримували молодь, що згодом направляли до Німеччини. Це нанесло значної шкоди самій будівлі та її приміщенням. Згодом у гімназії ще проводили навчання до 1989 р, поки будівлю не визнали аварійною.

Незважаючи на занедбаність, будівля Златопольскої гімназії й досі має привабливий вигляд. Її розкішно декоровані фасади  й досі нагадують справжній палац.

Цікаві роки:

  • За часи роботи гімназії тут викладали різні відомі в Україні особистості: М. Зеров, Б. Лятошинський, І. Филипович, та Г. Грушевський.
  • В гімназії навчався майбутній голова правління УНР, письменник — В. Винниченко, який отримав диплом, завершивши навчання екстерном.
  • До 50-х років ХХ ст. у гімназії була власна гімназична церква. Проте її купол з хрестом були зруйновані радянською владою й досі не відновлені.
  • Архітектори гімназії — Чекмарьов та Архипов, які спроектували будівлю у стилі еклектики з елементами неоренесансу.

Златопільська гімназія на карті України

Інші місця з категорії "Архітектурні пам'ятки" в місті Новомиргород

Побачити більше >>

Популярні локації поблизу

Панські гори

Панські гори

Панські гори — ландшафтний заповідник місцевого значення. Його площа сягає 8.1 га.
Іллінська церква

Іллінська церква

Іллінська церква — один з найстаріших пам’ятників архітектури у Кіровоградській області. Його було збудовано ще в 1786 р.
Миколаївська церква

Миколаївська церква

Миколаївська церква була побудована у 1809 р. на місті згорівшої дерев’яної Успенської церкви, яку свого часу побудували за наказом князів Любомирських.
Міська лікарня

Міська лікарня

Міська лікарня — унікальна пам’ятка архітектури Новомиргороду, яка була побудована у 1913 р.
Музейна кімната Петра Озерова

Музейна кімната Петра Озерова

Музейна кімната Петра Озерова знаходиться в приміщенні Новомиргородської міської ради. Вона була заснована Петром Озеровим.

Відгуки (0)

Ще жодний користувач не залишив жодного відгука. Бажаеш залишити перший відгук?
Додати відгук

Будь завжди в курсі

Підпишіться на розсилку, щоб бути в курсі останніх новин, туристичних локацій, цікавих маршрутів та регіонів від Travel Guide.