Найнеординарніший костел Кам’янець-Подільського — собор св. Апостолів Петра та Павла. Це унікальний православний храм, архітектура якого включає в свій ансамбль мінарет — елемент з мусульманської архітектури, на якому встановлена скульптура Божої Матері. Дерев’яний храм побудували у в 70-х роках XIV ст. За однією з версій — рішення про будівництво такого храму було викликане появою у місті єпархії Римо-католицької церкви. Згодом храм перебудували, замінивши дерев’яну споруду на кам’яну.
Фото з сайту twitter.com
В середині 16 ст. біля храму, з південної та північної сторони, було зведено дві каплиці — каплиця святого причастя та каплиця Розради Богородиці та непорочного зачаття. Захоплення міста у 1672 р. турецьким військом на чолі з султаном Мехмедом IV призвело до того, що турки багато храмів перетворили на мечеті. Таким чином до Петропавлівського костелу прибудували мінарет.
Елементи бароко та неоготики з’явились у храмі після того, як Кам’янець-подільський покинули турецькі війська і повернулась до правління польська влада. У храмі звели новий вівтар, сповідальню та трон для єпископа. Щоб не руйнувати мінарет, та не залишати його явним символом мусульманської віри, на ньому католики встановили скульптуру Божої Маткрі.
Цікаві факти:
- Будівля костелу виконана з використанням трьох архітектурних стилів: ренесанс, неоготика та бароко).
- Висота мінарету становить 36 м.
- Розписи стін собору виконав італійський художник Джованні Сампіні.
- Під час правління радянської влади костел перетворили на музей, лише в 1991 р. він продовжив свою роботу, як католицький храм.