Що таке кропив'янка, чому виникає і чи треба її лікувати

Кропивниця

Зазвичай кропив'янка — короткочасне явище і проходить самостійно після усунення тригера, який її спричинив. Але якщо вона зберігається тривалий час і не піддається стандартному лікуванню, використовують спеціальні препарати, зокрема  Дексаметазон.

Види кропив'янки

Висипка може локалізуватися в одному місці або поширюватися по всьому тілу, покриваючи шкіру різними розмірами пухирів — від 1–2 мм до декількох сантиметрів. Лікарі виділяють дві основні форми уртикарії:

  1. Гостру — якщо висип повністю проходить протягом шести тижнів (у більшості випадків він триває від 24 до 48 годин).
  2. Хронічну — коли висипка зберігається або з'являється і зникає протягом понад шість тижнів, з рецидивами протягом багатьох років.

 

Рідкісний тип кропив'янки, відомий як уртикарний васкуліт, провокує запалення кровоносних судин усередині шкіри. У цьому разі припухлості або пухирі зберігаються довше ніж 24 години, є болючішими й можуть залишити синець.

Коли слід звернутися по медичну допомогу

Кропивниця

Причини кропив'янки

Поява сверблячої висипки й пухирів пов'язана з процесом, коли тригер провокує вивільнення великої кількості гістаміну та інших хімічних посередників у шкірі. Саме ця додаткова рідина в тканинах призводить до появи набряку та свербежу. Причиною виділення гістаміну може бути:

  1. алергічна реакція, наприклад харчова алергія або реакція на укус комахи;
  2. вплив холоду чи тепла;
  3. інфекція, наприклад вірусна;
  4. певні ліки, які спричиняють кропив'янку як побічний ефект.

 

У багатьох випадках очевидної причини виявити не вдається. Але тривала кропив'янка нерідко провокується помилковою атакою імунної системи на здорові тканини. Тому важко піддається лікуванню та потребує додаткових обстежень. Також виділяють низку тригерів, які можуть погіршити симптоми: вживання алкоголю чи кофеїну, емоційний стрес та навколишнє тепле середовище.

Лікування

Здебільшого кропив'янка не потребує лікування, якщо симптоми слабко виражені та проходять протягом кількох днів. Коли сверблячка завдає дискомфорту, призначають безрецептурні антигістамінні препарати. Лікар може розглянути можливість короткого курсу стероїдних таблеток (пероральних кортикостероїдів) для важчих випадків уртикарії.

Відгуки (0)

Ще жодний користувач не залишив жодного відгука. Бажаеш залишити перший відгук?
Додати відгук

Будь завжди в курсі

Підпишіться на розсилку, щоб бути в курсі останніх новин, туристичних локацій, цікавих маршрутів та регіонів від Travel Guide.