Одне з культових місць Вінниці — будівля з червоної цегли — церква-усипальниця М. І. Пирогова. Це була видатна людина, прізвище якої чув кожен українець, вивчаючи ази біології в школі. Пирогов зробив неймовірний внесок у розвиток анатомії та хірургії, врятував життя молодому Менделєєву та зберіг ногу народному герою Італії Джузеппе Гарібальді. Це була справжня «Людина», яку з теплотою згадували його пацієнти та всі, з ким він був особисто знайомий.
Фото з сайту www.pirogov.com.ua
Увічнити пам'ять про свого чоловіка вирішила його дружина О. А. Пирогова, яка спеціально для цього придбала ділянку землі на цвинтарі с. Шереметка. Там було зведено усипальницю, склеп, в якому й досі зберігається тіло Пирогова.
Цікаві факти:
- Тіло ученого, лікаря та хірурга бальзамував у 1881 р. петербурзький лікар Д. І. Виводцев.
- У 1885 р. за проектом В. І. Сичугова над усипальнею Пирогова звели храм та освятили його на честь Святого Миколи Чудотворця.
- У 2018 р. тіло Пирогова ребальземували, проте це унікальний випадок, оскільки в жодному музеї світу тіло не зберігається у такому стані понад 100 років.
- Тіло Пирогова на 40 років зберігається у бальзамованому стані, ніж тіло Леніна.
- Деякі відвідувачі усипальні приходять молитися до забальзамованого тіла ученого, як до святих мощів, просячи в нього допомоги при тяжких хворобах.