вулиця Замкова гора, Мукачево, Закарпатська область

Величний і непідступний замок «Паланок» — це не просто будівля, що височіє на горі вулканічного походження в Мукачево, це частина дивовижної історії, свідком якої стала ця гарна споруда. Історики досі сперечаються щодо точної дати будівництва замку. В одних джерелах згадується будівля ще в ХІ ст., в інших мова йде про ХVII ст. Основна проблема у визначенні дати полягає в тому, що споруда лише зовні виглядає суцільною. Насправді вона розділена на три рівні: Нижній, Середній та Верхній. Кожна з частин будувалась поступово: найстаршою є Верхній рівень, наймолодший — Нижній. На правому бастіоні його фронтону викарбувана дата — 1670 р. — ймовірна дата завершення будівництва.

Замок Паланок

Історія замку

Історія замку «Паланок» пов’язана з чисельними битвами, захопленнями та визволеннями. Ним володіло багато завойовників, проте лише під час правління деяких з ним споруда перебувала у періоді розквіту. Так за часи подільського князя литовської династії Федора Коріятовича фортеця була докорінно видозмінена, перетворилась на оборонно-житлове укріплення. До Старої (Верхньої) вежі було побудовано двоповерхову прибудову, зведено 10-метрову захисну кам’яну стіну товщиною 5 м. В якості додаткового захисту навколо рову викопали рів, який наповнювали водою з р. Латориці.

Значні ремонтні роботи були проведені в замку «Паланок» за часи перебування в ньому князя Габор Бетлена. Він віддав наказ на укріплення фортифікаційної системи та на будівництво додаткової оборонної споруди в 1629 р. Завершення будівництва замку, доведення кожного рівня до самостійної оборонної частини — все це було здійснено під час правління князів Дердя І та Дердя ІІ. Вони укріпили зовнішні стіни та бастіони, спорудили фортечну стіну з бійницями, додали ще один рів та дві вежі біля входу в замок.

З 1782 р. замок «Паланок» використовувався в якості тюрми. На протязі 100 наступних років тут перебувало близько 19700 в’язнів. Лише в 1896 р. в’язниця була ліквідована, а сам замок закрили майже на 230 років. Нині у замку діє філіал Закарпатського краєзнавчого музею. Щороку сюди приїжджає близько 200-300 тис. туристів.

Цікаві факти:

  • Слово «паланок» — дубовий частокіл, перша лінія оборони споруди. Його використовували для обнесення рову, що створювали навколо фортеці.
  • Площа замку «Паланок» складає 13 930 м. кв., в ньому знаходиться 130 кімнат, які об’єднує підземна система ходів.
  • Одна з найжахливіших легенд замку пов’язана з його правителькою — Софією Баторі, дружиною трансільванського принца Дайерда Ракоція. Подейкують, що заради збереження вічної молодості вона пила та приймала ванни з людської крові.
  • Найдовша облога замку тривала майже 3,5 роки. В цей час гарнізоном фортеці керувала жінка — Ілона Зріні, невістка Софії Баторі.
  • На території замку «Паланок» знаходиться один з найглибших закарпатських колодязів глибиною 85 м.
  • З 1805-1806 рр. у замку зберігалась угорська Свята Корона.
  • Мукачівський замок — один з 5-ти замків Європи, який так і не вдалось нікому взяти штурмом.

Замок Паланок на карті України

Відгуки (0)

Ще жодний користувач не залишив жодного відгука. Бажаеш залишити перший відгук?
Додати відгук

Будь завжди в курсі

Підпишіться на розсилку, щоб бути в курсі останніх новин, туристичних локацій, цікавих маршрутів та регіонів від Travel Guide.