Ізмаїл, Одеська область

Невеличкий острів у Чорному морі, з яким будуть в майбутньому пов’язати багато героїчних легенд — острів Зміїний. Саме тут в перші дні війни 2022 р. українські мореплавці проявили дійсно нескорений дух нації та показали російським загарбникам, що ані потужною зброєю, ані чисельністю не налякати вільний український народ, не зламати його віру та прагнення мирного і вільного життя. Яскравий доказ — звільнення о. Зміїний від російських окупантів, які за «жестом доброї волі» звільнили його 7 липня 2022 р.

Острів Зміїний — прикордонна територія України, тому сюди нелегко дістатись, проте, за словами приїжджих, мандрівка варта уваги. Його площа становить 18 гектарів. Проте навіть невеликі розміри роблять його унікальним за своєю самобутньою красою. Це місце нагадує невеликий населений пункт, де вирує своє провінційне життя в незвичних для більшості умовах. Є магазин та поштове відділення, декілька пляжів, розкішні морські краєвиди, а також затишні будинки для бажаючих усамітнитись подалі від цивілізації.

Назви острову

Вперше назву острову згадують у літописах XVII ст., коли описують місцевість під назвою «Білий» — саме таку назву носить селище, що займає всю територію острову. Населення острову у різні часи коливалось від 50 до 80 чоловік. На жаль, повноцінне проживання на острові неможливе через відсутність прісної води. Встановлення власного джерела прісної води є неможливим через високу вартість її подальшого очищення для використання.
Сучасну назву острову «Зміїний» пов’язують з його незвичайною формою, проте є версія, що в ХІХ-ХХ ст. сильна дунайська течія заносила до берегу багато вужів, що стало причиною для назви.  З липня 2022 р. острів жартома називають «Ахіллесовою п’ятою» росіян, що тікали звідти накиваючи п’ятами, залишивши частину «дорогоцінної» військової техніки.

Історія острову

Походження о. Зміїний пов’язують з міфічною історією, яка сповіщає, що його з дна моря підняла богиня Фетіда для свого сина Ахілла. Тому свого часу на острові був храм Ахілла-Понтарха, який не зберігся до наших днів.  
Острів — єдине тектонічне підняття в  Чорному морі, його найвища точка сягає 41,3 м. В VIII-VI ст. до н. е. він відігравав важливу роль для мореплавців, які не лише тут зупинялись на своєму шляху, а й віддавали дань морським богам. Тому досі подейкують, що на території острова можуть бути заховані скарби, які жертвували мореплавці, щоб на їх шляху завжди була гарна погода та вдача.

Що цікавого на о. Зміїний?

На о. Зміїний створені всі умови для літнього відпочинку. Є домівки з різним рівнем обслуговування, кількістю послуг та умовами для проживання. Є можливість випробувати свою загартованість та відпочити тут у палатках.
Вздовж узбережжя острову є чимало гротів. Тут ще й досі трапляються залишки різних предметів побуту та зброї давніх епох, які постійно поповнюють експозиції українських музеїв.
Сильні вітри степової зони не дають можливості вирощувати на острові дерева, проте місцеві жителі в теплицях можна створити умови для повноцінного вирощування фруктів та овочів.
Основна архітектурна пам’ятка острову — маяк восьмикутної форми, в якому встановлено скляний ліхтар. Подейкують, що на його будівництво використовували залишки храму Ахіла, який відкрили в 1843 р. Архітектор проекту — архітектор Акройд Чарльз.

Цікаві факти:

·        Щорічно обслуговування о. Зміїний обходиться державі в 500 тис. грн.
·        острів — стратегічний об’єкт, який дозволяє на кількасот кілометрів контролювати території вод, забезпечуючи прикриття повітряного простору.
·        На шельфі навколо острову були знайдені родовища нафти і газу, але «Чорноморнафтогаз» вирішили, що вони не несуть економічної цінності.
·        Глибина моря біля південного та північних берегів сягає від 5 до 23 м.
·        Островом в різні часи володіли Римська імперія, Османська імперія, Російська імперія, Молдавське князівство, Румунія,  СРСР.
·        З 1991 р. острів перейшов у власність України.

 

Острів не єдине місце  в Україні яке може вразити Вас тож пропонуємо ознайомитись з іншими визначними місцями України тут

 

Острів Зміїний на карті України

Відгуки (0)

Ще жодний користувач не залишив жодного відгука. Бажаеш залишити перший відгук?
Додати відгук

Будь завжди в курсі

Підпишіться на розсилку, щоб бути в курсі останніх новин, туристичних локацій, цікавих маршрутів та регіонів від Travel Guide.